yeni-internet-yasasi-neler-getiriyor-internet-yasak-var-mi-siteler-kapatilacak-mi
Yeni İnternet yasası neler getiriyor? İnternet yasak var mı siteler kapatılacak mı?

Yeni İnternet yasası neler getiriyor? İnternet yasak var mı siteler kapatılacak mı?

Emre Can Mutlay . Kategori: Haberler 71 Yorum Yok

Yeni İnternet yasası neler getiriyor? İnternet yasak var mı siteler kapatılacak mı? 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Bir süredir herkesin dilinde olan internet yasası yasaklar mı getiriyor yoksa kişisel hakları garanti altına mı alıyor. İnternet yasasında neler var. TBMM’den büyük artışmalar sonrasında geçen ve sonunda Cumhurbaşkanı Gül tarafından imzalanan yeni internet yasası düzenlemesinin içinde neler var. İnternete sansür var mı?

 

Hükümete muhalefet eden partilerin ve bazı kuruluşların iddia ettiği gibi yeni internet yasasında düzenleme var mı? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen ve kabul edilen yeni internet yasası hakkında farklı yorumlar var.
Gül sakıncalı bulduğu iki maddeyi onayladı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni internet yasasında “çekincelerim var” dediği iki maddeyi onayladı.
Trafik bilgisi tanımı yoktu. İnternet kullanıcılarının iki yıl boyunca saklanacak internet trafik bilgisinin tanımının net olmaması ve mahkeme kararı olmadan TİB’in bu bilgilere ulaşabilecek olması Gül’ün birinci itirazıydı. Gül’ün itirazları sonucu getirilen düzenlemede trafik bilgisi tanımı netleştirilirken, ancak mahkeme kararıyla TİB’in bu bilgilere ulaşabilmesi imkanı getirildi.
GÜL’ÜN UYARISIYLA DÜZENLEMEYE EKLENEN BİR MADDE DE GERİ ÇEKİLDİ
Görüşmeler sırasında siber güvenlikle ilgili durumlarda mahkeme kararı aranmayacağı yönünde bir düzenleme yapılmak istendi. Ancak daha sonra bu düzenlemeden vazgeçildi. Kulislerde Gül’ün uyarısı üzerine bu maddenin geri çekildiği belirtildi.
Gül’ün tepkisini çeken bir diğer düzenleme de TİB Başkanı’na verilen resen yasaklama yetkisiydi. Resen yasaklama yetkisi kullanıldığında TİB yerine kararın doğru olmadığını iddia eden tarafın mahkemeye giderek itiraz etmesi gerekiyordu. Gül’ün yaptığı itiraz sonucu söz konusu düzenleme resen yasaklama yetkisinin kullanılmasının ardından TİB’in 24 saat içinde mahkemeye başvurması zorunluluğu getirilmesi şeklinde değiştirildi. Buna göre itiraz mahkemeye iletildiğinde mahkemede 48 saat içinde konuyla ilgili kararını verecek.
Kaynak; haberevet

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

Close
Bizi Destekleyin!
Lütfen bizi desteklemek için sosyal ağlar üzerinden takip ediniz.